Galeria 2017/2018

„Raz na ludowo” – Festyn Rodzinny

Za nami wspaniały festyn rodzinny „RAZ NA LUDOWO”, serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za przygotowanie fantastycznych ludowych strojów zarówno dla dzieci jak i dla siebie :) oraz pysznych ciast. Dziękujemy ludowemu zespołowi „Dziewuchy” za poprowadzenie imprezy i ciekawe konkursy oraz zbudowanie atmosfery i przybliżenie gwary ludowej.Celem imprezy była nie tylko zabawa, ale też rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania folklorem i sztuką ludową.

II Olimpiada Języka Angielskiego dla Przedszkolaków

W naszym przedszkolu pod kierunkiem cioci Paulinki obyła się II OLIMPIADA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO dla przedszkolaków. Wszystkie dzieci były świetnie przygotowane i wykazały się dużą znajomością zagadnień. Celem Olimpiady jest propagowanie znajomości języka angielskiego wśród dzieci w wieku przedszkolnym, tworzenie atmosfery współpracy i współdziałania w zespole, rozwijanie odporności emocjonalnej w sytuacji porażki lub zwycięstwa, pomoc w przełamaniu bariery językowej oraz integrowanie dzieci z poszczególnych placówek. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę

Olimpiada Przedszkolaków

Agroturystyka „Zacisze” Wojciechówka

Grupy: Margaretki i Tulipany wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Zacisze”. W zagrodach i wolierach dzieci mogły zobaczyć wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. A wśród nich: strusie, alpaki, owce kameruńskie, osły, konie, kuce, kroliki, bażanty… jednak największą atrakcją dla przedszkolaków była przejażdżka kucykiem. Po dniu pełnym wrażeń maluchy z przyjemnością zjadły grilowaną kiełbaskę a następnie z żalem pożegnały zwierzątka.

Dzień Ogrodu 

Dziś przedszkolaki spędziły czas realizując zajęcia przyrodnicze, ruchowe, plastyczne, kulinarne i taneczne w naszym zielonym ogrodzie. DZIEŃ OGRODU to wyjątkowy czas, podczas ktorego dzieci nie tylko harcują do woli, ale poprzez zabawę zdobywają cenną wiedzę wszystkimi zmysłami, spożywają posiłki na świeżym powietrzu, dbają o estetykę otoczenia i dobry humor :) lubimy takie dni!

Wizyta w Studium Animatorów Kultury w Kaliszu 

Dzieci z gr. Margaretki i Słoneczniki otrzymały zaproszenie na przedstawienie przygotowane przez studentów Studium Animatorów Kultury w Kaliszu. Jest to szkoła przeznaczona dla osób kreatywnych, operatywnych i twórczych, otwartych na aktywność społeczną, chętnych inicjować i realizować w obszarze społeczności lokalnej zadania animacyjne w zakresie kultury. Studenci z kierunków: taniec i teatr przygotowali świetne widowisko w oparciu o tekst J.Brzechwy „Pali się” a następnie zaprosili dzieci do wspólnej zabawy w teatr. Bardzo dziękujemy

Alpaki w przedszkolu 

Alpaki Peru i Marco wraz z opiekunami odwiedziły przedszkolaki w Calineczce.
Są to zwierzęta zamieszkujące górzyste tereny Ameryki Południowej. To inteligentne i łagodne stworzenia. Szczególnie łatwo przywiązują się do dzieci. Alpakoterapia jest metodą, która wspomaga efektywność rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyszkolona alpaka, prowadzona przez wykwalifikowanego przewodnika- terapeutę.
Ta forma zajęć pozwala dzieciom oswoić się ze zwierzętami i uczy jak je traktować. Pomaga w niwelowaniu problemów emocjonalnych u dzieci oraz wspomaga leczenie wad rozwojowych. Dziś wszystkie przedszkolaki były uśmiechnięte i szczęśliwe a alpaki cierpliwe, spokojne i mięciutkie.

Nagrody 

W konkursie plastycznym „Cztery Pory Roku” organizowanym przez Mlodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu dzieci z naszego przedszkola zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia. Gratulujemy: Sara T., Pola S., Wojciech K., Mikołaj Cz.

Słoneczniki w Kaliszance

Dzieci z gr. Słoneczniki wybrały się na wycieczkę do Fabryki Pieczywa Cukierniczego „Kaliszanka” w Kaliszu. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak przebiega linia produkcyjna wafelków oraz mogły popróbować „Grześków” na każdym etapie produkcji, od suchego, ciepłego wafelka do polanego czekoladą. Na koniec słodka niespodzianka- degustacja różnego rodzaju wafli.

 

Dzień Ziemi gr. Bratki i Różyczki 

Różyczki i Bratki obchodziły Dzień Ziemi pod hasłem:” Chrońmy nasze środowisko, lasy, łąki i mrowisko”. Podczas zajęć przedszkolaki uczyły się jak należy dbać o naszą planetę i segregować śmieci. Na koniec maluchy pokolorowały przedszkolny ogród sprayami. Nasze przedszkolaki to Eko Dzieciaki.

Dzień Ziemi gr. Margaretki i Słoneczniki

Z okazji Światowego Dnia Ziemi dzieci z gr. Słoneczniki i Margaretki odwiedziły Szkołę Podstawową Nr 17 w Kaliszu i obejrzały wystawę przyrodniczą przygotowaną przez uczniów klas 4-7. Młodzież wystawiła swoje zbiory( minerały, muszle, kamienie i inne pamiątki z podroży po Polsce) a także zwierzęta (chomiki, myszki, żółwie, papużki, szynszyle). To było ciekawe i pouczające doświadczenie.

Różyczki poznają cykl rozwoju żaby 

Teatr Cieni 

Dzieci z gr. Stokrotki bawily się dziś w teatr cieni czyli budowały cień poprzez odpowiednie ułożenie rąk tak by powstały rożne figury i kształy. Przedszkolaki prowadząc swoje własne przedstawienie teatralne rozwijają umiejętności aktorskie, interpersonalne i manualne to także szerokie pole do popisu dla ich wyjątkowej wyobraźni. Teatrzyk cieni to wspaniała zabawa nie tylko na pochmurne dni !

Dzień Czekolady 

12 kwietnia to najsłodszy dzień w roku, bo właśnie wtedy, na całym świecie, obchodzony jest Światowy Dzień Czekolady. W tym dniu wszystko kręci się wokół tego smakołyku. To dobra okazja, by przybliżyć dzieciom fascynującą historię czekolady, podkreślając, że pierwotnie był to napój przeznaczony dla królów. Warto również pamiętać, że czekolada ma mnóstwo witamin, natomiast szkodzi jedzona w dużych ilościach. Przedszkolaki przygotowały więc mnóstwo pyszności czekoladowych i postanowiły, że tymi przysmakami poczęstują rodziców, którzy uwielbiają takie miłe chwile zapomnienia:)

Aktywne Tulipany 

Przebywanie dzieci na świeżym powietrzu wpływa korzystnie na rozwój ich organizmu. Połączone z ruchem pozwala na rozładowanie energii wewnętrznej. Dzieci w trakcie gier i zabaw mają kontakt z rówieśnikami, tworzą grupy oraz rywalizują ze sobą a każde zaangażowanie dzieci w grę lub zabawę ma pozytywny wpływ na rozwój ich osobowości bo uczy współdziałania w grupie, wyzwala chęć walki, pozwala na świadome przeżywanie zwycięstw i godne przyjmowanie porażek. Tulipany z ciocią Justynką bardzo aktywnie spędziły dzień w przedszkolnym ogrodzie oraz naszej siłowni Mini Fitness Club.

Olimpiada Przedszkolaka II miejsce MAKÓW

Przedszkolaki na Festiwalu Profesjonalistów

Maki i Margaretki wybrały się dziś na Festiwal Profesjonalistów zorganizowany w hali Arena. Przedszkolaki mogły zobaczyć jak powstają wafle Grześki a także skosztować pysznej wedlowskiej czekolady. Miały także niepowtarzalną okazję by własnoręcznie nałożyć pyszny karmel do wafli i skomponować własne pyszności. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko Winiar, gdzie dzieci mogły skosztować pysznej, przezroczystej galaretki. Na dłużej zatrzymały się jednak w dziale „robotyka” by sterować robotami zbudowanymi z klocków Lego poprzez tablet i komputer. Do przedszkola maluchy wróciły zadowolone z licznymi gadżetami i obowiązkowym balonikiem

Mali ogrodnicy sadzą bratki grupa Różyczki

Rożyczki z pomocą cioci Agnieszki założyły hodowlę roślin. Dzieci bardzo chętnie włączyły się w prace ogrodnicze. Przedszkolaki dowiedziały się co jest potrzebne do wzrostu roślin oraz nauczyły się sadzić cebulki kwiatów. Mali ogrodnicy bardzo zaangażowali się w pielęgnację roślin oraz obserwacje przyrodnicze – kiełkowanie roślin i ich wzrost. Teraz każdy przedszkolak rozumie potrzeby wykonywania określonych czynności ogrodniczych.

Wielkanoc w Stokrotek 

Mały florysta – układamy stroiki wielkanocne

Kolejne zajęcia z cyklu Hortiterapii przeprowadziła mama Kacperka Pięknego pani Iza w grupach : Tulipany i Słoneczniki. Tym razem przedszkolaki wcieliły się w rolę małego florysty i układały stroiki wielkanocne. Serdecznie dziękujemy za wspaniale, kolorowe i kreatywne zajęcia.

Szukamy Zająca Wielkanocnego z prezentami 

WITAMY WIOSNĘ 

Pożegnaliśmy dziś zimę jednocześnie witając wesołą, kolorową długo wyczekiwaną wiosnę. Już od rana w przedszkolnym holu na dzieci i rodziców, cichutko w kąciku czekała Wiosna, która zachęcała do wspólnej zabawy. Każdy kto znał odpowiedź na zadane przez nią pytanie otrzymywał pięknego kwiatka. A tuż po śniadanku ciocia Marta zarosiła przedszkolaków do zabawy tanecznej z Marzanną. Ach….choć za oknem minusowe temperatury u nas dziś powiało Wiosną!

 

Dzień Kobiet 

Świat przez Różowe Okulary 

Dzieci z gr. Margaretki odwiedziła dziś nauczycielka Monika Polińska z gimnazjalistkami z Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu by przeczytać przedszkolakom o tym, że warto na świat spoglądać przez różowe okulary. Maluchy wspólnie stwierdziły, że należy postrzegać wszystko z optymizmem, bo świat jest pełen kolorów i postanowiły ulepić z gliny samoutwardzalnej swoje okulary a następnie pomalowały je oczywiście na różowo.

Dzień Niedźwiedzia Polarnego 

Tulipany obchodziły Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Dzieci uważnie wysłuchały informacji o dzisiejszym bohaterze, a także dowiedziały się kilku ciekawostek z życia niedźwiedzi polarnych. Następnie miały za zadanie ocenić prawdziwość informacji o tych zwierzętach zawartych w zdaniach wypowiadanych przez ciocię- Białą Niedźwiedzicę. Szukały ukrytych obrazków, aby dowiedzieć się jakie zwierzęta oprócz niedźwiedzia żyją na Antarktydzie. Porównywaliśmy także niedźwiedzia polarnego z brunatnym. Przedszkolaków bardzo zaciekawiło zjawisko jakie występuje na biegunie – zorza polarna. Na zakończenie wszyscy okazali swoje zadowolenie ze spotkania rycząc wesoło i głośno jak prawdziwe polarne niedźwiedzie

Filharmonia w przedszkolu

Muzyka potrafi wpływać na nasze zmysły i nas inspirować, ale co inspiruje kompozytorów do tworzenia muzyki? Obserwacja natury? Podróże? Świat baśni?… Podczas tego koncertu poznaliśmy utwory, które zostały zainspirowane odgłosami przyrody np. lotem trzmiela. Jak brzmią jego skrzydełka poruszane delikatnym powiewem wiatru? W jakich rytmach zatańczy dla nas zielony diabełek? W jakim metrum turkocze pociąg? To bardzo ciekawa lekcja muzyki :)

Wizyta Straży Miejskiej

Dziś w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z przedstawicielką Straży Miejskiej w Kaliszu. W ramach akcji „Bezpieczne ferie” funkcjonariuszka przeprowadziła prelekcję dla dzieci na temat zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się w czasie zimowego wypoczynku. Przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca strażnika,jak segregować śmieci oraz radzić sobie z zanieczyszczeniem środowiska, w jakich okolicznościach należy wzywać Straż Miejską oraz jak wyglądają elementy munduru.

WALENTYNKI

Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Tego dnia wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym (tzw. walentynkę) albo też obdarowujemy się prezencikami. Dziś nasz przedszkolny Amorek niczym listonosz roznosił piękne, własnoręcznie przygotowane przez przedszkolaków serduszkowe kartki walentynkowe.

 

Czekoladowy Autobus

Chyba nie ma takiej osoby, która nie lubi czekolady! Czekolada poprawia nam nastrój, dodaje energii, humoru, jest lekiem na stres, codzienne kłopoty, smutek. Podczas warsztatów dzieci najpierw rozmawiają na temat produkcji czekolady – począwszy od jej głównego składnika – kakaowca po ostateczny produkt jakim jest tabliczka czekolady. Następnie uczestnicy degustują różne rodzaje czekolady. Po takim „małym poczęstunku” można już zabierać się do twórczej pracy. Dzieci otrzymują formy, które wypełnią płynną czekoladą. W czasie, gdy formy tężeją w lodówce przychodzi czas na „malowanie czekoladą”.Każdy uczestnik zabiera do domu swój czekoladowy obraz, a także czekoladową figurkę, którą najpierw pięknie pakuje – tak samo jak w fabryce czekolady. Na pamiątkę uczestnicy warsztatów otrzymują dyplom Mistrza czekolady. To był cudowny, słodki i niepowtarzalny dzień

30-te Urodziny Calineczki połączone z Balem Karnawałowym

Maki pieką szarlotkę 

Dzieci z grupy Maki w ramach przygotowań do urodzin Calineczki przygotowały pyszną szarlotkę. Mali kucharze bardzo się starali by ciasto na imprezę było puszyste i smaczne.

Przedszkoliada Tour z Calineczką 

Grupa Azoty Przedszkoliada Tour to jeden z projektów w ramach ogólnopolskiego systemu rozrywki ruchowej Przedszkoliada.pl. Przedszkolaki są uczestnikami Drużyny Kangura, obecnej w 150 miastach w Polsce. System Przedszkoliada.pl zapewnia rozrywkę ruchową, przeciwdziała otyłości i upowszechnia wszechstronny rozwój ruchowy, a także naucza podstaw olimpijskich dyscyplin sportu: piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej.

Imprezy Grupa Azoty Przedszkoliada Tour odwiedzają sportowcy z partnerskich klubów. Niewielu kibiców w Polsce wie, że potoczna nazwa piłki ręcznej – „szczypiorniak” pochodzi od jednej z dzielnic Kalisza, Szczypiorna. Nie mogło zatem zabraknąć szczypiornistów – z Energi MKS Kalisz i UKS Nike Kalisz. Ponadto, w imprezie wzięli udział siatkarki Energi MKS Kalisz i piłkarze nożni KKS Kalisz. Przedszkolaki bawiły się wspaniale a na koniec imprezy wszystkie dzieci otrzymały medale, dyplomy i prezenty.

Przegląd Piosenki i Poezji Patriotycznej

Różyczki śpiewają i recytują dla Dziadków 

W grupie RÓŻYCZEK odbyła się Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Składaliśmy serdeczne życzenia m.in. „dużo czasu wolnego, samych przyjemności, Jak najmniej kłopotów i wiele radości! Nic do naprawiania, dźwigania, trzepania, Tylko miękki fotel i coś do chrupania”. Wręczaliśmy samodzielnie przygotowane prezenty czyli laurki oraz aromatyzowaną herbatkę. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i rodzinną atmosferę !

100 lat dla Babci i Dziadka od Bratków 

W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie dni, które wzbudzają ogromne emocje – to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dziś swoim najbliższym życzenia składały dzieci z grupy Bratki

Stokrotki kochają Babcię i Dziadka

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Kochają, rozpieszczają, zawsze są przy swoich wnukach, na każdy smutek mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie. Nasze najmłodsze przedszkolaki dziś zaprezentowały się po raz pierwszy przed swoimi Dziadkami a ich występ poprzedziła scenka humorystyczna przygotowana przez nauczycielki i personel przedszkola.

Warsztaty gry na bębnach afrykańskich 

Bum bum! Bam bam na bębnie afrykańskim gram :) Nasze przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w warsztatach gry na bębnach afrykańskich. Pan prowadzący warsztaty pokazał nam poszczególne rodzaje bębnów, powiedział nam ich nazwy, a także zapoznał z ich brzmieniem dając profesjonalny pokaz gry. Dzieci mogły także doświadczyć muzycznej egzotyki a przy tym kształcić poczucie rytmu i ćwiczyć pamięć muzyczną oraz współdziałanie obu półkul mózgowych, gdyż każde miało zapewniony instrument. Na zakończenie zagrały na bębnach także nasze ciocie i śmiechu było przy tym mnóstwo !

Tulipany życza sto lat Babci i Dziakowi 

Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia, dlatego w podzięce za ich wielkie serce dzieci z grupy Margaretki przygotowały piękny występ.Natomiast Babcia i Dziadek pokazali wnukom, ze też potrafią się świetnie bawić i dobry humor ich nigdy nie opuszcza. Brawo!

Dzień Babci i Dziadka w grupie Maki 

Zimno, mroźno, ale w serduszkach przedszkolaków gorąco, a powodem takiej atmosfery jest obchodzony w gr. Maki- Dzień Babci i Dziadka. Mimo niskiej temperatury jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach.Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności. Dzieci dla swoich dziadków przygotowały wspaniałe breloki a babcie otrzymały przepiękne medaliony.

Moje Miasto Moje Przedszkole – projekt edukacyjny Stokrotek

Moje miasto-moje Przedszkole” to gólnopolski projekt edukacyjny w który zaangażowały się dzieci z gr. Stokrotki. Polega on na tym, że każda placowka biorąca udział w tym przedsięwzięciu opisuje swoją miejscowość, ukazuje ciekawe obiekty, zabytki czy wydarzenia a także prezentuje swoją placówkę przedszkolną oraz swoją grupę. To ciekawe doświadczenie dla dzieci i możliwość poznania swoich rówieśników mieszkających w różnych częściach Polski.

Niebieski Poniedziałek Tulipany 

​Niebieski Poniedziałek – Najbardziej Depresyjny Dzień w roku wcale nie musi być taki smutny, grupa Tulipanów tego dnia bawi się fantastycznie, kolorowo i wesoło.

Dzień Lizaka u Słoneczników 

Dzieci z grupy Słoneczniki obchodziły DZIEŃ LIZAKA, w trakcie zajęć zapoznały się z historią powstania lizaków oraz wspólnie wykonały dużego lizaka Chupa Chups. Ten dzień był bardzo słodki, bo przedszkolaki mogły smakować rożnego rodzaju kolorowe i fikuśne lizaczki.

Karmniki Bratków 

Karmniki bywają oczywiście różne. Bratki polecają najprostszy, zrobiony z pięciolitrowej plastikowej butelki po wodzie. Najpierw w górnej części na przeciwległych ścianach wycinamy dwa otwory o średnicy 3 cm. Następnie również na przeciwległych bokach robimy mniejsze otwory. Pozwala to ptakom swobodnie poruszać się wewnątrz plastikowego domku. Potem trzeba już tylko odkręcić butelkę, wsypać ziarna i zamocować domek na gałęzi drzewa za pomocą oryginalnego uchwytu znajdującego się na nakrętce.
W takim karmniku pokarm jest zawsze suchy, ponieważ nie dostaje się tam wilgoć. Przez przezroczyste ścianki ptaki widzą karmę i szybko znajdują do niej dojście. Brawo Bratki !!!

Sensoryczne zabawy Stokrotek

Stokrotki dziś bawiły się wyśmienicie.. spacerowały po ścieżce sensorycznej a dotyk i masaż różnymi fakturami doskonale pobudza zmysły.Właściwe poruszanie się po takich przedmiotach zwiększa aktywność ruchową, doskonali kontrolę nad własnym ciałem, wzmacnia koncentrację oraz wyobraźnię (bo stopy nie tylko transportują nasze ciało, ale i przekazują informację o świecie). Pamiętajmy, że taka stymulacja stóp pobudza przede wszystkim mięśnie które napinają się i rozluźniają naprzemiennie, na skutek czego korzyść z dobrego ukrwienia czerpie cały organizm. Rączki przedszkolaków też „rozpaliły” zmysły poprzez zabawy sensoryczne z lodem, woreczkami wypełnionymi kolorowym żelem i cekinami oraz malowaniem folii.

Różyczki dokarmiają ptaki

Dziś grupa Różyczki wybrała się na spacer w poszukiwaniu ptaków. Postanowiliśmy powiesić rożne smakołyki na naszym tarasie żeby moc obserwować je z bliska. Wiemy, że zimą należy dokarmiać ptaszki. Takie zajęcia uwrażliwiają dzieci na piękno przyrody oraz pobudzają zainteresowania ptakami. Dzięki naszemu dokarmianiu, ptaszki mają szansę przetrwać najgroźniejszą zimę, a wiosną w podziękowaniu pięknie nam zaśpiewają.

Lekcja z filharmonią 

W grupie Bratki odbyła się kolejna już lekcja z filharmonią. Instrumenty dęte blaszane zabiorą nas w zimową podróż. Gdy na dworze panuje mróz a z ust leci para, ogrzeje zebranych lśniący blask i ciepłe brzmienie trąbek, puzonów i waltorni. Nawet jeśli niektórym z was nazwy te z początku nic nie mówią, z tych audycji z pewnością wyjdziecie jako znawcy tej grupy instrumentów – dętych blaszanych. Niech zatem zadmą!!!

Poznajemy sporty zimowe gr. Stokrotki

Dziś dzieci z grupy Stokrotki rozmawiały na temat bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych. Najmłodsze przedszkolaki omawiały zabawy przedstawione na ilustracjach, ocenialy zachowania bohaterów przedstawionych na obrazkach, wyciągały wnioski przyczynowo-skutkowe oraz uczyły się wyrabiania nawyku cierpliwości oczekiwania na swoją kolej w czasie wypowiadania się i prezentacji sprzętu narciarskiego. Stokrotki chętnie oglądały narty, buty, gogle oraz przymierzały zgromadzony sprzęt.

Suchy śnieg Różyczek

Choć za oknem szaro i ponuro to Różyczki znazały doskonały sposób by dzień stał się wesoły i biały… ulepiły suchy śnieg. Zabawy sensoryczne rozbudzają w dzieciach kreatywność i fantazję a co najważniejsze dają wiele radości

Mikołaj odpowiada na listy z Domu Dziecka w Pleszewie 

Dziś paczki dla podopiecznych z Domu Dziecka w Pleszewie wyruszyły z naszego przedszkola pod eskortą Pani Mikołajowej, Aniołka i Elfa by trafić do rąk dzieci z trudną sytuacją rodzinną, które wieczorem zasiądą do uroczystej kolacji. Mamy nadzieję, że przygotowane przez naszych wspaniałych Rodziców prezenty choć trochę umilą im te piękne i radosne święta a wymarzone podarki wywołają uśmiech na ich twarzach. Dziękujemy z całego serca

Margaretki lukrują pierniki 

Rodzic Ekspertem- Mama Michałka pani Magdalena Królikiewicz-Rudowicz oraz mama Franka pani Aneta Jaźwiec przygotowały dla dzieci z gr. Margaretek warsztaty lukrowania i ozdabiania świątecznych pierniczków. Pyszne wypieki pani Magdy zostały pięknie udekorowane różnego rodzaju spożywczymi posypkami, perełkami, śnieżynkami i serduszkami. Dziękujemy.

Tulipany w Tłokini

Koncert Świąteczny 

Za nami piękny, wzruszający, niepowtarzalny i magiczny Koncert Świąteczny. W tym roku był szczególny i wyjątkowy, gdyż obchodziliśmy 30-tą rocznicę powstania naszej placówki (choć huczne urodziny przed nami) dziś był czas na wspomnienia i podziękowania dla Pani Dyrektor. Cieszymy się, że nasze przedszkole wciąż się zmienia a my z pewnością dołożymy wszelkich starań by nasi mali klienci byli zawsze zadowoleni i z ochotą do nas wracali. Wszystkim Rodzicom gorące DZIĘKI za wspólne występy, przygotowanie strojów dla dzieci i głośne oklaski podczas występów

Ćwiczenia oddechowe Stokrotek

Stokrotki wykonywały dziś ćwiczenia oddechowe- to bardzo ważne, gdyż dzieci mające kłopoty z prawidłowym gospodarowaniem powietrzem mówią niewyraźnie, nawet jeśli nie mają zaburzeń artykulacyjnych. Zacinają się przy mówieniu, przerywają kwestie w najmniej spodziewanym momencie, “połykają” końcówki wyrazów. Mówią za głośno lub zbyt cicho. W mowę zaangażowane jest całe ciało. Dziecko mówiąc unosi ramiona, wyciąga szyję, staje na palcach itp.Celem ćwiczeń oddechowych jest: poszerzenie pojemności płuc, wzmocnienie mięśni biorących udział w oddychaniu, wyrobienie toru oddechu przeponowego,odróżnienie fazy wdechu i wydechu, wyrobienie umiejętności szybkiego, pełnego wdechu i wydłużonej fazy wydechowej,dostosowanie długości wydechu do czasu trwania wypowiedzi.

Słoneczniki ozdabiają pierniki 

Dzieci z gr. Słoneczniki dekorowały pyszne świąteczne pierniczki upieczone przez mamę Patrycji Bartczak. Powstały małe dzieła sztuki, bo wszyscy zabrali się do pracy z fantazją i zaangażowaniem. Dziękujemy były pyszne

Opatrunek na ratunek 

Misjonarze nieustannie piszą do nas prośby o bandaże, strzykawki, igły, plastry i rękawiczki jednorazowe dla swoich podopiecznych. Aby móc odpowiedzieć na ich prośby rozpoczynamy Akcję „Opatrunek na Ratunek”.
Dzięki środkom pochodzącym z tej Akcji znacznie poprawi się jakość opieki lekarskiej świadczonej przez misyjne szpitale i przychodnie. O zadrapania i rany w afrykańskich warunkach jest niezwykle łatwo. W Afryce nikogo nie dziwi widok dziecka idącego do szkoły z maczetą. Dzieci karczują w szkole roślinność wokół budynków, aby nie chroniły się w nich węże. Afrykańskie mamy gotują posiłki na ognisku i pozostawione bez opieki dzieci bardzo często ulegają poparzeniom. Aby pomóc w takich sytuacjach potrzebne są środki opatrunkowe. Liczy się każdy bandaż!

Zbieramy wszelkiego rodzaju gazy, bandaże, plastry, rękawiczki jednorazowe, strzykawki i igły (uwaga: nie zbieramy wody utlenionej)

Archeolog w przedszkolu 

Archeolog Leszek Ziąbka byl gościem przedszkolaków z gr. Margaretki. Dzieci dowiedziały się na czym polega to zajęcie i czego dotyczy. Oglądały na ekranie multimedialnym zdjęcia z prowadzonych prac wykopaliskowych oraz najstarszą część Kalisza- Zawodzie. Maluchom tak spodobał się wykład, że już wiosną postanowiły umówić się z panem Leszkiem, ale już na warsztaty archeologiczne na terenie wczesnośredniowiecznego kaliskiego grodu by zobaczyć bramę wjazdową wraz z palisadą i mostem, siedem drewnianych chat, dwupoziomową wieżę obronną oraz liczne repliki średniowiecznych przedmiotów. Dziękujemy

Noc pełna cudów

Czy Chomik odnajdzie tajemniczego malucha? Czy odbierze listy Chowańcowi? Czy skrzat Podłaźnik zdąży przygotować święta? Czy Mikołaj w tym roku przyjdzie do nas z prezentami? I czy przyniesie rękawiczki marznącemu dziecku? na te wszystkie pytania odpowiedzi szukały dzieci z gr. Rożyczek i Słoneczników oglądając przedstawienie pt: „Noc pełna cudow” w CKiS w Kaliszu.

MIKOŁAJKI 

Od rana w przedszkolu panował gwar i radość, dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście niezwykłego gościa- Świętego Mikołaja! Niekiedy rozbrzmiewały dzwoneczki… to oznaczało że Mikołaj jest tuż, tuż. Wreszcie….JEST! – Prawdziwy Mikołaj!!! To był naprawdę niezwykły gość, który obdarował prezentami wszystkie dzieci. Przedszkolaki za otrzymane podarunki podziękowały Mikołajowi piosenkami i wierszykami…Dzieci zapraszały Go do domów oraz prosiły, aby przyjechał do nich za rok. No….oczywiście obiecywały, że będą grzeczne. Zobaczymy!

POMAGAMY!

Jak co roku cała nasza Calineczkowa Społeczność włączyła się w akcję pomocy podopiecznym Domu Dziecka w Pleszewie. Otrzymaliśmy siedem listów (jeden na grupę) z marzeniami i postanowiliśmy wspólnie z Rodzicami sprawić tym dzieciom odrobinę szczęścia na Święta Bożego Narodzenia. Nie jesteśmy w stanie zmienić ich sytuacji rodzinnej, ale możemy dać choć cząstkę siebie- otwarte serce

Krawcowa u Bratków

Dzieci z gr. Bratki zapoznały się z przyborami potrzebnymi krawcowej do pracy oraz wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia. Dowiedziały się również, jakie czynności musi wykonać krawcowa, aby powstało ubranie. Okazało się, że trzeba włożyć wiele pracy by rzeczy, które nosimy były wygodne i takie piękne. Następnie dzieci wspólnie pod czujnym okiem pani krawcowej wykonały zabawki na choinkę. Dziś wiele się nauczyliśmy

Koncert uczniów Zespołu Szkół Nr 9

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu z nauczycielką Moniką Polińską odwiedzili przedszkolaków z grupy Margaretki by przedstawić im „Prawdziwą Historię Mikołaja” a następnie zaprosili wszystkie dzieci na przepiękny, wzruszający koncert kolęd. Bardzo serdecznie dziękujemy

Tulipany ubierają choinkę

Tulipankowi pomocnicy św. Mikołaja dbają o świąteczny nastrój w sali

Teatr w przedszkolu ” Kocia pułapka”

Perypetie kogucika Kukuryka, kota Myszołapka i lisicy Lisowskiej w przedstawieniu „Kocia Pułapka” zaprezentował przedszkolakom duet aktorski z Kalisza. Dzieci z wypiekami na twarzy śledziły losy bohaterów spontanicznie reagując na zaistniałą sytuację. Można było zaobserwować rozwagę i ostrożność kota, naiwność kogucika, przebiegłość lisicy i nauczyć się przy tym, że nie każdemu można zaufać i nie każdemu należy otwierać drzwi. A w tytułową kocią pułapkę wpada ten kto myśli, że uniknie kary za wyrządzone szkody i krzywdy. Brawo! bardzo nam się podobało

EKSPERYMENTY

Dwóch brodatych magików przedstawiło dziś swoje eksperymenty wiedząc, że badaniu, obserwacji i odkrywaniu właściwości rzeczy i zjawisk towarzyszy napięcie, które dostarcza dziecku różnorodnych przeżyć: zadowolenia, satysfakcji i radości z tego, że coś poznało, odkryło, doszło do jakiegoś wniosku. Ten ładunek pozytywnych emocji, jakie niesie ze sobą zabawa badawcza, sprawił, że przedszkolaki były w wyśmienitych humorach a czarodziejskie słowa : „Abrakadabra” wybrzmiewały wyjątkowo głośno. Dziękujemy brodatym magikom było magicznie!

Dzień Pluszowego Misia

Bohaterem tego dnia był KAŻDY miś !!!
I ten mały i ten duży…, różowy, brązowy, zielony…gruby i chudy.
Wszystkie przedszkolaki przyniosły swojego pluszowego ulubieńca by razem z nim wziąć udział w calineczkowym baliku misiowym podczas którego dzieci brały udział w licznych konkursach np. „Zlizywanie miodziku na czas”, „Skok tygryska”, „Misiowe zapasy” oraz rozwiązywały zagadki muzyczne i nie tylko. Podczas zabawy poznały także historię powstania pluszowego misia… a rano rodzicom i dzieciom mówił „dzień dobry” nasz kochany przedszkolny niedźwiadek wraz ze swoimi pomocnicami pszczółkami, ktore częstowały wszystkich pysznym chlebkiem wieloziarnistym ze świeżym masełkiem i miodem. Nawet pan Listonosz skusił się na takie pyszności!

Tydzień  Edukacji  Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej – coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. TEG odbywa się w listopadzie, pod patronatem Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ-Południe) Rady Europy. W tym roku odbywa się pod hasłem „Cele Zrównoważonego Rozwoju- Przyszłość Świata zależy od nas”. Dzieci z grup: Tulipany, Bratki i Margaretki brały udział w licznych działaniach: rozmawiały o wodzie jako źródle życia dla ludzi, zwierząt i roślin, wykonywały prace plastyczne oraz wykonywały zadania sensoryczne, dowiedziały się jak wyglądają rodziny na świecie i domki afrykańskie a następnie samodzielnie je zrobiły. Starsze dzieci rozmawiały o niepełnosprawności i trudach życia, które muszą pokonywać. Próbowały choć na chwilę przywołać takie sytuacje.

Leczenie przeziębień domowymi sposobami gr. Różyczki

Nadeszła pora roku przesycona barwami, długimi i nastrojowymi wieczorami oraz… wszechobecnym kichaniem. Firmy farmaceutyczne prześcigają się w pomysłach na reklamę swoich antyprzeziębieniowych specyfików. Dorośli sięgają po nie, gdy tylko poczują zbliżającą się chorobę, ale w przypadku dzieci sprawa nie jest taka prosta… Rożyczki postanowiły poznać zasady leczenia przeziębień domowymi sposobami, przygotowały napar z rumianku oraz mleko z miodem

Dzień Kredki u Margaretek

22 listopada obchodziliśmy w grupie „Margaretek” Dzień Kredki. Jak się domyślacie nudy nie było. Święto to jest w szczególny sposób związane z dziećmi. Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kredki, dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się w centrum naszych oddziaływań. Przedszkolaki poznały różne rodzaje kredek, rozmawiały o tym „co by było gdyby na świecie nie było kolorów…” , wykonały specjalne czapki by na chwilę zamienić się w kredki oraz rysowały stopami na szarym papierze i kolorowały białe długie pasy kartonu

Pada deszcz u STOKROTEK

Dziś u Stokrotek spadł jesienny deszczyk, ale maluchy były przygotowane na taki obrót sprawy bowiem przyniosły do przedszkola parasole i kaloszki. W rytm muzyki tańczyły ze swoimi kolorowymi parasolami pod którymi chowały się także podczas bańkowej ulewy. I choć hulał foliowy wietrzyk to przedszkolaki bawiły się świetnie wykonując ćwiczenia artykulacyjne i plastyczne. To był kolorowy i wesoły dzień

Bratków lekcje z FILHARMONIĄ

Dzieci z gr. Bratki brały udział w koncercie edukacyjnym z filharmonią pt: „Państwo Smyczkowscy” w ktorym brały udział: skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas. Podczas tego muzycznego spotkania Bratki poznawały i porównywały wszystkie instrumenty ze smyczkowej rodziny a następnie rozwiązywały muzyczne zagadki o zwierzętach szykujących się do snu zimowego. Wielkie brawa dla muzyków

Z wizytą w WIELKOPOLSCE

Margaretki wybrały się w podróż po Wielkopolsce poznając stroje regionalne, niektóre słowa w języku gwarowym oraz próbując tradycyjną potrawę wielkopolską – pyry z gzikiem. Dzieci rozmawiały na temat stolicy Wielkopolski miasta Poznania i jego atrakcji turystycznej- poznańskich koziolków wskazując region na mapie.Na koniec wzięły kolorowe kredki by wypełnić kontury strojów regionalnych. To była udana podróż

Soczek Stokrotek

Z myślą o witaminkach Stokrotki postanowiły zrobić sok jabłkowo- marchewkowy. Najpierw dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie przedszkolaki kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek i marchwi. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów. Specjalne podziękowania należą się mamie Anastazji pani Karinie Gawłowskiej za przygotowanie pysznego ciasta marchewkowego… mniam

Wymiana pocztówkowa TULIPANY

Wzięcie udziału w akcji związanej z wymianą widokówek z pozdrowieniami od maluchów z innych przedszkoli w Polsce lub za granicą to rewelacyjna zabawa dla najmłodszych. Dzieci w przedszkolach, które biorą udział w wymianie pocztówkowej ze zniecierpliwieniem czekają na każdą nową pocztówkę. Dla najmłodszych taka forma komunikacji jest zazwyczaj nieznana – tradycja przesyłania kartek z życzeniami z okazji świąt czy pozdrowień z wakacji niestety została zastąpiona przez SMSy i e-maile. Dlatego Tulipany wzięly sprawy w swoje ręce- napisały kartki (narysowały), zaznaczyły miejscowości na mapie, kupiły znaczki na poczcie i wysłały.

Dietetyk w gr. TULIPANY

Przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z Magdaleną Przybyłowską- Dietetyczką, która wyjaśniła dzieciom na czym polega jej praca. Przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Pani Dietetyk tłumaczyła zebranym dlaczego należy ograniczać jedzenie słodyczy i picie słodkich napojów a zwiększać spożycie warzyw i owoców. Dzieci poznały produkty żywnościowe na kolejnych piętrach piramidy żywienia -od tych najzdrowszych i najbardziej wartościowszych po te, których należy unikać. Wyjaśniła również , że oprócz dobrego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna . Serdecznie dziękujemy!

Stokrotki poznają urządzenia elektryczne

Najmłodsze przedszkolaki z gr. Stokrotki wybrały się na wycieczkę do przedszkolnej kuchni by tam poznać działanie urządzeń elektrycznych i jednocześnie podpatrzeć jak pod okiem pani Ewy -szefowej kuchni powstają pyszne, zdrowe posiłki dla wszystkich dzieci

Margaretki w Zepole Szkół nr 9 w Kaliszu

W ramach akcji „Zielona biblioteka” dzieci z gr. Margaretki przyniosły z domu zielone rośliny by zanieść je do biblioteki Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu. Pani Monika Polińska, która jest nauczycielką i pracuje w bibliotece oprowadziła przedszkolaków po szkole- mogły zwiedzić stołówkę, świetlicę, bibliotekę i uczestniczyć w zajęciach komputerowych w salce informatycznej tej pięknej, nowej szkoły.

Hortiterapia – rodzic ekspertem

Rodzic Ekspertem- gościem grupy Słoneczniki była mama Kacpra, mgr inż. Izabela Piękna, z którą dzieci rozmawiały o hortiterapii czyli terapii ogrodniczej, która polega na wykorzystaniu ogrodnictwa do stymulacji sensorycznej zmysłów (dotyk, wzrok, słuch). Wspólnie z ekspertem przedszkolaki wykonały makietę botaniczną.

DZIEŃ DYNI

Złota polska jesień dostarcza wielu inspiracji. Dzieci na zajęciach robią już nie tylko ludziki z kasztanów i żołędzi, czy kolorowe bukiety z liści. W naszym przedszkolu niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni została DYNIA. Jesień w swoim bogactwie oferuje nam wiele inspiracji dla prac plastycznych, o czym mogliśmy się przekonać oglądając i podziwiając wystawę prac „dyniowych” w przedszkolnym holu. Wielkie brawa dla małych twórców

WIZYTA PANI LEŚNIK

„Chce nam się spać” pod takim hasłem odbyła się rozmowa dzieci z gr. Bratki z panią Leśnik na temat zwierząt zasypiających na zimę- Rodzic Ekspertem.

TULIPANY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 10 W KALISZU

Dzieci z gr. Tulipany otrzymały zaproszenie na przedstawienie przygotowane przez uczniów z klas początkowych Szkoły Podstawowej Nr 10 w Kaliszu. Przedszkolaki przeniosły się w bajkowy świat Akademii Pana Kleksa, mogły wysłuchać znanych dziecięcych przebojów w wykonaniu Adasia Niezgódki i jego kolegów oraz wspólnie uczestniczyć w zabawach ruchowych i tanecznych.

TEATR BANIEK MYDLANYCH

Grupy: Margaretki i Maki wzięły dziś udział w interaktywnym widowisku, bajecznym karnawale w wykonaniu międzynarodowych artystów pt: ” Tajemnica Bańki Szczęścia”. To była wspaniała podróż do krainy magii i kolorów. Uczniowie magicznej „BUL-BUL SZKOŁY” – urocza Mydlaneczka i jedyny w swoim rodzaju Bąbelek pilnie uczą się sztuki panowania nad bańkami mydlanymi. Pomaga im nauczycielka „BUL-BUL SZKOŁY” – Dobra Wróżka, która pokazuje magiczne sztuczki i zdradza poufne sekrety tworzenia kolorowych baniek. Dzięki niej, bańki – ku wielkiemu zachwytowi widzów – dosłownie ożywają w rękach bohaterów! Polecamy

Zdrowe kanapki Stokrotek

Najmłodsze przedszkolaki -Stokrotki podjęły wyzwanie pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki”. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie . I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

Kupujemy warzywa i owoce

Pani Jesień w swoim koszu wiele darów niesie, między innymi są to owoce i warzywa. Tulipany odwiedziły więc pobliski targ, aby pogłębić tematykę jesiennych darów i przyjrzeć się pracy sprzedawców oraz poznać środowisko lokalne. Dzieci w bezpośredni sposób miały okazję zobaczyć wszystkie warzywa i owoce, które znajdowały się na straganach. Chętnie nazywały i smakowały wskazywane przez miłą panią Anię owoce i warzywa.Na koniec wycieczki oczywiście nadszedł czas na zakupy - teraz i my możemy pomóc mamie!

W mące rysowane

Dzieci z gr. Margaretki podjęły się trudnego zadania, gdyż narysowanie w mące swojej rodzinki to nie lada wyzwanie. A warto wiedzieć, że rysowanie na powierzchni pokrytej mąką stymuluje rozwój percepcji dotykowej, usprawnia dziecko manualnie, rozwija koordynację oka i ręki, ćwiczy umiejętność koncentrowania uwagi oraz uczy staranności i delikatności a także pobudza wyobraźnię. Portrety mamy i taty wyszły rewelacyjnie.

Różyczki i Słoneczniki w Parku Miejskim

Nie ma chyba drugiego tak wyjątkowego miejsca o tej porze roku jak Park Miejski w Kaliszu. W jesiennej szacie prezentuje się on niezwykle malowniczo i pięknie o czym mogły przekonać się dzieci z grup Słoneczniki i Różyczki.

Dzień Bezpiecznego Komputera

12 października to dzień Bezpiecznego Komputera, którego celem jest edukacja na temat cyberbezpieczeństwa. Stokrotki i Różyczki porównywały komputer starej generacji z nowocześniejszym laptopem, szukały różnic i podobieństw. Rozmawiały o tym do czego dziś służy komputer : do pracy, nauki, zabawy, komunikowania się z rodziną i znajomymi i jak łatwo się od niego uzależnić.

Jak myć ząbki? Różyczki już wiedzą!

Jak myć zęby i dlaczego? co to są bakterie? oraz jak prawidłowo szczotkować ząbki tego wszystkiego dowiedzialy się Różyczki od cioci Agnieszki podczas zajęć edukacyjnych poświęconych edukacji zdrowotnej.

Bratki sadzą cebulki kwiatowe

Zabawy twórcze są sposobem rozwijania aktywności własnej dziecka, której celem jest zdobywanie wiedzy i poznawanie otaczającego świata.Do zabaw badawczych w naszym przedszkolu wykorzystaliśmy ziemię: badaliśmy ją za pomocą zmysłów: wzroku (kolor), dotyku (strukturę i temperaturę) i powonienia (zapach). Każdy z nas miał możliwość dotknięcia i zbadania ziemi. Potem oglądaliśmy cebulki kwiatowe, które mogliśmy wsadzić do ziemi przy wejściu do przedszkolnego ogrodu.Podlane przez nas kwiatki urosną -mamy taką nadzieję

Tulipany w lesie

Wycieczka do lasu – to obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla dzieci. Przedszkolaki poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic: np. poznały czyścicieli lasu oraz różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu i obserwowały go przez lornetkę. Dziękujemy panu Michałowi za przybliżenie nam tego wspaniałego kawałka świata

Sadzimy drzewa na Polach Marsowych

W ramach akcji Leroy Merlin dzieci z grup: Maki i Margaretki sadziły dziś drzewa na Polach Marsowych z okazji Dnia Drzewa. Cztery z nich otrzymały nazwy wymyślone przez przedszkolaków, zapraszamy na spacer i doglądanie naszych nasadzeń

Koreczki owocowe Słoneczników

Owocowy zawrót głowy

Dzień drzewa grupa TULIPANY

W Kuchcikowie – poczęstunek na holu przedszkola

Dziś przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych przygotowywały potrawy z owocami. Małe rączki pracowały z myślą o rodzicach, by wywołać uśmiech na ich twarzach. W holu przedszkola został przygotowany poczęstunek a zarazem pokaz wszystkich kulinariów. Na pięknie nakrytym stole nie zabrakło pysznych babeczek z musem jabłkowym, koreczków owocowych, babeczek ze śliwkami, biszkoptów z konfiturą jabłkową, mrożonego musu z ciemnych polskich owoców, ciekawych kanapek oraz różyczek z ciasta francuskiego z cynamonem i jabłkiem. Mali kucharze pięknie zapraszali do poczęstunku a rodzice byli zachwyceni

Pocztówkowe Przedszkole

Międzyprzedszkolna wymiana pocztówek cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Przedszkolaki z gr. Margaretki wzięły udział w ogólnopolskiej akcji miesięcznika Bliżej Przedszkola i wysłały kartkę, którą wspólnie z ciocią Magdą zaprojektowały i narysowały (przedstawiała Teatr im. W.Bogusławskiego). Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, w zamian otrzymaliśmy autorską pocztówkę z Krakowa wraz z pozdrowieniami :)

Tulipany z wizytą w lecznicy

Z okazji Dnia Zwierząt dzieci z gr. Tulipany odwiedziły lecznicę dla zwierząt. Celem spotkania było między innymi poznanie pracy weterynarza, zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Doktor opowiadał o ciekawostkach, niebezpieczeństwach oraz codziennej pracy weterynarza. Pokazał, na czym polega badanie psa. Maluchy dowiedziały się o konieczności szczepień zwierząt i obowiązkowym przestrzeganiu higieny po każdej zabawie z pupilem.

Stokrotki lubią owoce

Stokrotki nauczyly się dziś bardzo dużo o owocach ich kolorze, kształcie, smaku i zapachu. Sprawdziły także czy każdy owoc ma w środku pestkę i jaka jest ich skórka. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną po czym same mogły narysować na ekranie specjalnym pisakiem kształt poszczególnych owocow. Poznały także wierszyk „Spadla gruszka do fartuszka..” by w końcu naklejać kolorowe kwadraty w kontury jabłka, śliwki i gruszki. Ufff … to był bardzo pracowity dzień dla maluszków

Mela i Mili w przedszkolu

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt naszych przedszkolakow odwiedziła wolontariuszka i wielka przyjaciółka czworonogów Karolina Kostera z przecudną Melą z Psierocinca (do adopcji) oraz Anną Buzek z suczką Mili. Przedszkolaki dowiedziały się jak dbać o zwierzęta- co to za miejsce schronisko oraz jak można pomóc znajdującym się tam zwierzakom. Wizyta gości dala dzieciom wiele radości a jednocześnie była doskonalą lekcją wrażliwości na krzywdę zwierząt. Mamy nadzieję, że przeprowadzona zbiorka kocy i karmy choć trochę pomoże w schroniskowym losie.

MAKI w Biegu Ptolemeusza

Pierwsza pomoc w przedszkolu

Dzieci z grup: Maki i Słoneczniki z zainteresowaniem słuchały wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Najbardziej interesująca była cześć pokazu, w której dzieci same mogły wziąć udział. Ćwiczyli m.in. układanie poszkodowanej osoby w pozycji bocznej bezpiecznej oraz przykrywali kocem. Maluchy wzywały pomoc przez samodzielne wybieranie numeru alarmowego i udzielały wyczerpujących informacji na temat zdarzenia. Duże wrażenie na dzieciach zrobił fantom na którym uczyły się wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca.
Kurs ten miał na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Coraz częstsze doniesienia z kraju pokazują, że dzieci znakomicie radzą sobie w sytuacjach, w których nierzadko dorośli maja problem!
Oczywiście kurs nie zrobi z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczy dzieci radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią dzieci, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać niezbędnej pomocy. Niebawem kolejne grupy przejdą szkolenie

Tulipankowe zabawy kasztanami

Nadeszła jesień dając nam dary w postaci kasztanów, żołędzi, jarzębiny i kolorowych listków. Tulipany postanowiły wykorzystać te skarby i ozdobić nimi literki. Kasztany okazały się materiałem przyrodniczym, który doskonale nadaje się do zabaw manipulacyjnych i ćwiczeń napięcia mięśniowego paluszków przedszkolaków.

Zielona Biblioteka u Margaretek

Dzieci z gr. Margaretki uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Zielona Biblioteka”, który powstał przy współpracy z nauczycielką Moniką Polińską z Zespołu Szkół nr 9 w Kaliszu. Projekt traktuje podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/18 jakim jest między innymi podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.

Tulipany na torze przeszkód

Sprawność ruchową dzieci przedszkolnych kształtuje się poprzez różnego rodzaju czynności, zadania, gry i zabawy ruchowe oraz ćwiczenia gimnastyczne.„Przedszkolak na torze przeszkód” – to działanie sportowe, którego celem jest rozwijanie nabytych i nowych umiejętności oraz sprawności małych dzieci. Przedszkolaki poprzez różne ćwiczenia i zadania sportowe rozwijają swą motoryczność, a także wdrażają się do podejmowania wysiłku przy zadaniach trudnych i wymagających większej siły i wytrzymałości.

Słoneczniki w Straży Pożarnej

Słoneczniki w Straży Pożarnej- po przybyciu na miejsce Panowie Strażacy zaprezentowali wyposażenie samochodu strażackiego, niezbędnego do gaszenia pożaru, usuwania skutków powodzi, wypadków drogowych oraz innych katastrof.
Największym przeżyciem była możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu i odzieży strażackiej oraz polewanie wodą za pomocą węża strażackiego.
Dzięki wizycie nasze przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca strażaka, jak zachować się w czasie pożaru oraz jakim sprzętem w swojej pracy posługują się strażacy.
Na zakończenie wizyty, dzieci podziękowały Strażakom za miło spędzony czas i podarowały im pyszny, słodki tort.

Polubić leżakowanie

Czy przedszkolaki powinny leżakować? -jak najbardziej tak, taka przerwa w intensywnym dniu pełnym zabawy, dobrze zrobi dziecku, którego układ nerwowy nie jest w stanie funkcjonować na pełnych obrotach tak wiele godzin. Zajęcia w przedszkolu odbywają się w hałasie, a dzieci poświęcając sobie nawzajem całą swoją energię potrzebują odpoczynku i krótkiego snu, by zregenerować siły. Stokrotki przy pomocy cioci Marty wykąpały bobasa rozmawiając o potrzebie codziennej higieny oraz ułożyły go do snu na swoim przedszkolnym leżaczku.

Bratki w Leśnym Centrum Winiary

Leśne Centrum Edukacyjne „Las Winiarski” zlokalizowane jest w leśnictwie Winiary i właśnie tam wybrały się przedszkolaki z gr. Bratki w celu realizacji cyklicznego projektu „Las w czterech porach roku”.

Minionkowy Dzień Przedszkolaka

Przedszkolaki mają swoje święto, które zostało ustanowione przez Sejm w 2013 r. by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz popularyzować nowoczesne wychowanie przedszkolne. Przy okazji dostarcza najmłodszym okazję do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. I u nas w tym dniu nie zabrakło śmiechu, gwaru i fantastycznej zabawy przy muzyce z ulubionymi postaciami dzieci -MINIONKAMI.

Wycieczka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej  w Ostrowie

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ostrowie Wlkp. jest jedną z najstarszych w Wielkopolsce. Początki jej działalności przypadają na rok 1889. Obecnie rozbudowano i zmodernizowano odbiór surowca oraz zmodernizowano aparatownie, twarożkarnię, laboratorium zakładowe, system mycia urządzeń i zaplecze socjalne dla produkcji. Dzieci z grup Maki i Margaretki w ramach wycieczki edukacyjnej mogły dowiedzieć się jak wygląda produkcja serka twarogowego, poznały różne urządzenia do przetwarzania mleka oraz labolatorium. Nie zabrakło też zabawy przy tworzeniu czapek czy dojeniu krowy oraz ubijaniu masła. Przedszkolaki miały także możliwość spróbowania pysznych mlecznych napojów oraz świeżo ubitego masła z chlebem

Nasz zielony ogród przedszkolny

W naszym zielonym ogrodzie oprócz placu zabaw znajduje się dużo drzew (klon, wierzba, kasztanowiec, jarzębina i inne) dających latem cień. Ogród obfituje też w bogatą i różnorodną roślinność, rozwijającą się i eksponującą swoje walory o różnych porach roku. Samo przebywanie w ogrodzie niesie za sobą wiele pozytywów, choćby walory zdrowotne, pobudzanie sprawności ruchowej, wyczulenie na zapachy czy kolory, pobudzenie ciekawości czy wyostrzenie zmysłu obserwacji… bardzo lubimy nasz ogród zwłaszcza w tak piękne słoneczne dni jak dziś

Copyright © 2013. All Rights Reserved. Zaloguj