Tulipany w Tłokini

Archeolog w przedszkolu 

Archeolog Leszek Ziąbka byl gościem przedszkolaków z gr. Margaretki. Dzieci dowiedziały się na czym polega to zajęcie i czego dotyczy. Oglądały na ekranie multimedialnym zdjęcia z prowadzonych prac wykopaliskowych oraz najstarszą część Kalisza- Zawodzie. Maluchom tak spodobał się wykład, że już wiosną postanowiły umówić się z panem Leszkiem, ale już na warsztaty archeologiczne na terenie wczesnośredniowiecznego kaliskiego grodu by zobaczyć bramę wjazdową wraz z palisadą i mostem, siedem drewnianych chat, dwupoziomową wieżę obronną oraz liczne repliki średniowiecznych przedmiotów. Dziękujemy

Koncert uczniów Zespołu Szkół Nr 9

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu z nauczycielką Moniką Polińską odwiedzili przedszkolaków z grupy Margaretki by przedstawić im „Prawdziwą Historię Mikołaja” a następnie zaprosili wszystkie dzieci na przepiękny, wzruszający koncert kolęd. Bardzo serdecznie dziękujemy

Teatr w przedszkolu ” Kocia pułapka”

Perypetie kogucika Kukuryka, kota Myszołapka i lisicy Lisowskiej w przedstawieniu „Kocia Pułapka” zaprezentował przedszkolakom duet aktorski z Kalisza. Dzieci z wypiekami na twarzy śledziły losy bohaterów spontanicznie reagując na zaistniałą sytuację. Można było zaobserwować rozwagę i ostrożność kota, naiwność kogucika, przebiegłość lisicy i nauczyć się przy tym, że nie każdemu można zaufać i nie każdemu należy otwierać drzwi. A w tytułową kocią pułapkę wpada ten kto myśli, że uniknie kary za wyrządzone szkody i krzywdy. Brawo! bardzo nam się podobało

 

TULIPANY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 10 W KALISZU

Dzieci z gr. Tulipany otrzymały zaproszenie na przedstawienie przygotowane przez uczniów z klas początkowych Szkoły Podstawowej Nr 10 w Kaliszu. Przedszkolaki przeniosły się w bajkowy świat Akademii Pana Kleksa, mogły wysłuchać znanych dziecięcych przebojów w wykonaniu Adasia Niezgódki i jego kolegów oraz wspólnie uczestniczyć w zabawach ruchowych i tanecznych.

Zielona Biblioteka u Margaretek 

Dzieci z gr. Margaretki uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Zielona Biblioteka„, który powstał przy współpracy z nauczycielką Moniką Polińską z Zespołu Szkół nr 9 w Kaliszu. Projekt traktuje podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/18 jakim jest między innymi podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.

Tulipany z wizytą w lecznicy

Z okazji Dnia Zwierząt dzieci z gr. Tulipany odwiedziły lecznicę dla zwierząt. Celem spotkania było między innymi poznanie pracy weterynarza, zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Doktor opowiadał o ciekawostkach, niebezpieczeństwach oraz codziennej pracy weterynarza. Pokazał, na czym polega badanie psa. Maluchy dowiedziały się o konieczności szczepień zwierząt i obowiązkowym przestrzeganiu higieny po każdej zabawie z pupilem.

Mela i Mili w przedszkolu

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt naszych przedszkolakow odwiedziła wolontariuszka i wielka przyjaciółka czworonogów Karolina Kostera z przecudną Melą z Psierocinca (do adopcji) oraz Anną Buzek z suczką Mili. Przedszkolaki dowiedziały się jak dbać o zwierzęta- co to za miejsce schronisko oraz jak można pomóc znajdującym się tam zwierzakom. Wizyta gości dala dzieciom wiele radości a jednocześnie była doskonalą lekcją wrażliwości na krzywdę zwierząt. Mamy nadzieję, że przeprowadzona zbiorka kocy i karmy choć trochę pomoże w schroniskowym losie.

Słoneczniki w Straży Pożarnej 

Słoneczniki w Straży Pożarnej- po przybyciu na miejsce Panowie Strażacy zaprezentowali wyposażenie samochodu strażackiego, niezbędnego do gaszenia pożaru, usuwania skutków powodzi, wypadków drogowych oraz innych katastrof.
Największym przeżyciem była możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu i odzieży strażackiej oraz polewanie wodą za pomocą węża strażackiego.
Dzięki wizycie nasze przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca strażaka, jak zachować się w czasie pożaru oraz jakim sprzętem w swojej pracy posługują się strażacy.
Na zakończenie wizyty, dzieci podziękowały Strażakom za miło spędzony czas i podarowały im pyszny, słodki tort.

Bratki w Leśnym Centrum Winiary

Leśne Centrum Edukacyjne „Las Winiarski” zlokalizowane jest w leśnictwie Winiary i właśnie tam wybrały się przedszkolaki z gr. Bratki w celu realizacji cyklicznego projektu „Las w czterech porach roku”.

Wycieczka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej  w Ostrowie

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ostrowie Wlkp. jest jedną z najstarszych w Wielkopolsce. Początki jej działalności przypadają na rok 1889. Obecnie rozbudowano i zmodernizowano odbiór surowca oraz zmodernizowano aparatownie, twarożkarnię, laboratorium zakładowe, system mycia urządzeń i zaplecze socjalne dla produkcji. Dzieci z grup Maki i Margaretki w ramach wycieczki edukacyjnej mogły dowiedzieć się jak wygląda produkcja serka twarogowego, poznały różne urządzenia do przetwarzania mleka oraz labolatorium. Nie zabrakło też zabawy przy tworzeniu czapek czy dojeniu krowy oraz ubijaniu masła. Przedszkolaki miały także możliwość spróbowania pysznych mlecznych napojów oraz świeżo ubitego masła z chlebem

Wizyta u WETERYNARZA

Wizyta GÓRNIKA

Nasze przedszkole odwiedził górnik pan Bogdan Budziwół dziadek Kubusia Szamer. Pan Bogdan ubrany był w piękny, galowy mundur, na jego czapce, która poprawnie nazywa się czako lśnił czarny pióropusz z kogucich piór. Dzieci oglądały przyniesione przez górnika odłamki miedzi i węgla oraz zdjęcia kopalni i górników pracujących pod ziemią. Dowiedziały się także że pod ziemią jest bardzo ciemno i trudno się tam oddycha ze względu na małą ilość tlenu. Spotkanie było bardzo pouczające i przybliżyło dzieciom postać tak przecież rzadko spotykaną na co dzień.

Wizyta wolontariuszki z kaliskiego schroniska 

Wolontariuszka ze schroniska dla zwierząt w Kaliszu pani Agnieszka Janiak wraz ze swoim pupilem Czesiem odwiedziła dzieci z naszego przedszkola. Opowiedziała nam o życiu niechcianych i porzuconych zwierząt i o tym jak odnajdują się w schroniskowej rzeczywistości.

W przedszkolu została zorganizowana zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt. Dzieci chętnie zaangażowały się w pomoc i wspólnie z rodzicami uzbierali 290 kg karmy. Bardzo dziękujemy za okazane zainteresowanie! Cieszymy się, że nasi podopieczni nie są obojętni na zły los bezdomnych zwierząt.

WIZYTA PANI STOAMTOLOG 

Grupę Stokrotki i Różyczki odwiedziła pani stomatolog Marta Filipowicz z gabinetu Dent Mart. która chętnie odpowiadała na wszystkie nasze pytania związane z higieną jamy ustnej. Pokazała nam również bardzo dokładnie, jak prawidłowo i jak długo należy szczotkować ząbki. Dowiedzieliśmy się także, że powinniśmy unikać m.in. gum do żucia, lizaczków, żelowych cukierków, a przede wszystkim chipsów, gdyż powodują, że ząbki zaczynają się psuć. Nasz gość opowiedział też, w jaki sposób specjalnymi narzędziami oczyszcza ząbki dzieci, które odwiedzają ją w gabinecie wraz z rodzicami. Po zakończeniu spotkania podziękowaliśmy pani stomatolog za miłą wizytę i wręczyliśmy dyplom. Teraz jeszcze bardziej postaramy się dbać o nasze ząbki i chętnie odwiedzać stomatologa

Wizyta w Szkole Podstawowej nr 10 w Kaliszu

Grupy Margaretki, Słoneczniki i Tulipany wybrały się z wizytą do Szkoły Podstawowej Nr 10 im. M.Konopnickiej w Kaliszu. Przedszkolaki obejrzały dwa przedstawienia „Magia w szkole” i „Wodna Panienka” przygotowane przez uczniów klas I i III natomiast w przerwie między bajkami dzieci świetnie się bawiły tańcząc wspólnie z przedszkolakami z innych zaproszonych przedszkoli. Było nam bardzo miło oklaskiwać występujących w rolach głównych absolwentów naszej placówki zaś piękna szkoła zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!

TULIPANY W GIMNAZJUM NR 9 w Kaliszu

Dzieci z gr. Tulipany odwiedziły dziś gościnne progi Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu. Miały okazję zobaczyć wystawę „Festiwalu Jesiennego” oraz wysłuchać wierszy Jana Brzechwy o warzywach i owocach czytanych przez nauczycielkę Monikę Polińską. Przedszkolaki zwiedzając piękną i dużą szkołę zawitały do biblioteki, na lekcję matematyki, wychowania fizycznego na salę sportową i do szkolnego sklepiku. Dziękujemy za zaproszenie. :)

DZIEŃ POCZTOWCANIESPODZIANKA STOKROTEK

Aby uczcić dzień pocztowca dzieci z grupy Stokrotek wybrały się do pobliskiego urzędu pocztowego mieszczącego się na osiedlu by wręczyć przygotowaną własnoręcznie niespodziankę pracownikom poczty. Wcześniej Stokrotki włożyły dużo pracy w przygotowanie owsianych jeżyków z czekoladą. :)

ZNANI LUDZIE CZYTAJĄ DZIECIOM

W ramach projektu czytelniczego „Znani Ludzie Czytają Dzieciom” przedszkolaków z gr. Tulipany odwiedziła wolontariuszka schroniska dla zwierząt w Kaliszu pani Karolina Kostera, która przybliżyła najmłodszym historię słonia w kratkę.
Razem z Elmerem dziecko odkrywa swoje indywidualne talenty, buduje poczucie własnej wartości, uczy się tolerancji i otwartości oraz przekonuje się, że warto poznawać świat i zdobywać przyjaciół. Serdecznie dziękujemy ! :)

Projekt „Uczymy się razem żyć” 

Kampania na rzecz włączania niepełnosprawnych w życie społeczne „Dzieciaki z Podwórka”. Warsztaty i scenka z udziałem aktorów z poznańskiego teatru współrealizujących projekt „Uczymy się razem żyć”

ZDROWY MAŁY KALISZANIN

Dziś podczas festynu promującego zdrowy styl życia organizowanego we współpracy z Miastem- „Zdrowy Mały Kaliszanin” na przedszkolaków czekało mnóstwo atrakcji: wystawa sprzętu sportowego Decathlon (z możliwością korzystania),Uciechowo, fittnes dla rodziców i dzieci, nauka pierwszej pomocy, stoisko z trenażerami Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiegopokaz Teakwondozabawa taneczna z Zumbą oraz świadczenia w zakresie porad dietetykaokreślania wad postawy, badania poziomu cukru, cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za czynny udział i wspaniałą zabawę podczas której mogliśmy spotkać się z vice mistrzynią olimpijską Martą Walczykiewicz. Marta podpisywała cierpliwie mnóstwo autografów i z wyrozumiałością pozowała do zdjęć. Bardzo się cieszymy że znalazła czas by nas odwiedzić :) Marta DZIĘKUJEMY ! :)

W ramach projektu czytelniczego „Znani Ludzie Czytają Dzieciom„, którego celem jest tworzenie wokół dzieci sympatycznej atmosfery kontaktu z książką i obcowanie ze słowem drukowanym poprzez postawę i przykład czytającego gościem przedszkolaków z gr. Tulipany był Dyrektor Centrum Orione Ks. Leszek Kromka. Dzieci wysłuchały wierszy polskich pisarzy, poznały nowe ciekawe zabawy muzyczno-ruchowe oraz nauczyły się kilku zwrotów w języku włoskim : „proszę, przepraszam, dziękuję”. Miły gość na zakończenie spotkania wręczył Tulipankom słodycze. Dziękujemy za ciekawe spotkanie :)

Lekarze od dawna alarmują, że nasze dzieci mają za mało ruchu, spędzają zbyt wiele czasu przed telewizorem i komputerem, objadając się niezdrowymi przekąskami. Jeśli jednak zaszczepimy w nich czerpanie przyjemności z aktywności fizycznej wpłynie to korzystnie nie tylko na ich rozwój, ale również na dorosłe życie, w którym dzięki temu, że polubią ruch już w młodym wieku, nie będą mieli problemów z nadwagą, chorobami serca czy brakiem pewności siebie. Dziś naszą gromadkę rozruszała pani Maja Ignaszak instruktorka Zumby, która prowadzi zajęcia z cyklu „Zmuba mamy z dzieckiem” w Fabryce Formy w Galerii Amber oraz Szkole Podstawowej nr 8 w Kaliszu. Bardzo serdecznie dziękujemy :)

Wizyta Radia Centrum – wywiad z dziećmi :)

W ramach współpracy z Centrum Animatorów Kultury w Kaliszu dzieci z grup: Słoneczniki i Maki otrzymały zaproszenie na spektakl pt:„Czerwony Kapturek”. Znana bajka w ciekawym wykonaniu bardzo przypadła do gustu naszym przedszkolakom. Dziękujemy za zaproszenie :)

Po raz kolejny wolontariusze Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu wraz ze swoim opiekunem Moniką Polińską czytali maluchom książki w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Tym razem gimnazjaliści odwiedzili Niepubliczne Przedszkole „Calineczka” w Kaliszu. Najmłodsza grupa „Różyczki” z zainteresowaniem wysłuchała tekstu czytanej książeczki Wojciecha Widłaka pt „Syrop maga Abrakabry”. Maluchy poznały magiczne zaklęcia dzięki którym mogły same wyczarować nowe kolory, których tak często używają podczas malowania obrazków farbami. Finałem zajęć w grupie maluchów było wspólnie wypowiedziane zaklęcie po którym gimnazjaliści wraz z opiekunem zniknęli jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

W ramach kampanii czytelniczej „Znani Ludzie Czytają Dzieciom” naszym gościem był Dyrektor Centrum Kultury Sztuki w Kaliszu pan Dariusz Grodziński, który przeczytał przedszkolakom książeczkę swojego synka Janka. Dzieci były bardzo zaangażowane podczas czytania -liczyły, wymieniały kolory i zgadywały :) Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas ;)

W ramach Uniwersytetu Smerfastycznego Różyczki poznawały zawód fryzjera a gościem i ekspertem w tym temacie była nauczycielka zawodu fryzjerstwa mgr Mariola Jatczak wraz z uczennicami z Zespolu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia oraz słodkie mikołajki :)

Zaproszenie od grupy Różyczek przyjął Redaktor Naczelny Radia Centrum pan Piotr Krysiak i w ramach kampanii czytelniczej „Znani Ludzie Czytają Dzieciom” zaprezentował przedszkolakom ich ulubione utwory: „Koziołeczek” i „Staś Pytalski” J. Brzechwy, „Okulary” J.Tuwima oraz ” Mistrz” Ludwika Jerzego Kerna. Dziękujemy bardzo za wizytę oraz pyszne mikołajkowe czekoladki 

Nasze przedszkole odwiedziła pielęgniarka, która opowiedziała nam o wykonywanym przez siebie zawodzie. W czasie spotkania dowiedzieliśmy się w jaki sposób możemy zapobiegać infekcjom ( zasłanianie ust w czasie kaszlu, chronienie miejsc skaleczonych), jak należy o siebie dbać, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać, zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Pielęgniarka zademonstrowała nam także niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, unieruchomienie chorej ręki, a nawet mierzenie ciśnienia.

Sala edukacyjna, którą odwiedziły dziś dzieci z gr. Słoneczniki oraz Maki zlokalizowana w budynku leśniczówki, przystosowana jest do prowadzenia zajęć dla grup 25 – 30 osobowych. Wyposażona jest w różne gabloty takie, jak: sosna zwyczajna, szkodniki sosny, szyszki drzew, nasiona i owoce wybranych drzew i krzewów, chrząszcze, motyle dzienne i nocne, przekroje glebowe, tablice opisowe rezerwatu „Olbina”, „Brzeziny” i „Torfowiska Lis”. W sali można korzystać również ze sprzętu multimedialnego.

Serdecznie dziękujemy pani Dyrektor Teatru im. W.Bogusławskiego w Kaliszu Magdzie Grudzińskiej za udział w projekcie czytelniczym „Znani Ludzie Czytają Dzieciom” którego celem jest tworzenie wokół dzieci sympatycznej atmosfery kontaktu z książką i obcowanie ze słowem drukowanym poprzez postawę i przykład czytającego. Ogromną radość dzieciom sprawiły puzzle ze spektaklu Nieboskłon, który obejrzeliśmy i bardzo polubiliśmy. Wielkie buziaki dla przyjaciela naszego przedszkola aktora kaliskiej sceny Jacka Jackowicza :) 

Przedstawienie NIEBOSKŁON powstało specjalnie z myślą o najmłodszych widzach teatralnych, czyli dzieciach w wieku od kilku miesięcy do trzech lat i jest nie tylko dostosowane do ich możliwości percepcyjnych, ale również pragnie stymulować ich wyobraźnię, rozwijać kreatywność i pobudzać do działania. Aktorki : Małgorzata Kałędkiewicz i Ewa Kibler odkrywały razem z dziećmi to co znajduje się po drugiej stronie tęczy i pokazały, że nawet najbardziej zachmurzone przedstawienie moze dostarczyć maluchom wiele radości.

Przedszkolaki z gr. Słoneczniki wspólnie z p. Agnieszką zaprosili na obchody Tygodnia Edukacji Globalnej do przedszkola dzieci z najstarszej grupy ze Żłobka Nr 4 w Kaliszu. Wspólnie wybrali się na wycieczkę do Algierii, poznali tamtejsze zabawy i piosenki oraz przygotowali słynny w tych stronach napój – atai

W ramach projektu czytelniczego „Znani Ludzie Czytają Dzieciom” naszym gościem była dziś pani Dyrektor Żłobka Nr 4 w Kaliszu Beata Kozłowska, która czytała dzieciom zagadki. Celem projektu jest tworzenie wokół dzieci sympatycznej atmosfery kontaktu z ksiażką i obcowanie ze słowem drukowanym :) Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i słodkie niespodzianki dla maluchów :)

WIZYTA SŁONECZNIKÓW W GIMNAZJUM NR 9

Naszym gościem był olimpijczyk, ekspert dietetyki leczniczej dla dzieci, młodzieży, dorosłych i sportowców pan Robert Chwiałkowski :) Dowiedzieliśmy się dziś jak ważne dla naszego organizmu jest zjedzenie śniadania oraz zdrowe odżywianie.. pan Robert zaprezentował nam wiosło oraz opowiedział o dyscyplinie, którą uprawia :) To było pouczające spotkanie z bardzo ciekawym człowiekiem.

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom nasze przedszkole odwiedzili przemili goście: vice prezydent miasta pani Karolina Pawliczak oraz aktor kaliskiej sceny Jacek Jackowicz, którzy czytali dzieciom utwory polskich pisarzy. Bardzo serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia oraz podarunki, które sprawiły dzieciom mnóstwo radości :)

Mali strażnicy przyrody z gr. Margaretki uczyli się pod okiem pani bibliotekarki jak należy naprawiać zniszczone książki oraz jak łatwo zrobić własnoręcznie okładkę :)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przedszkolaków odwiedzili aktorzy kaliskiej sceny Kama Kowalewska i Jacek Jackowicz  po brawurowym wspólnym odczytaniu „Rzepki” Brzechwy wybuchły gromkie brawa, ale nie zabrakło też popisów naszych podopiecznych. Aktorzy opowiedzieli dzieciom także o zawodach (inspicjent, reżyser, garderobiana, bileter), które występują w teatrze. Było wesoło, ciekawie i „troszeczkę” głośno. Dziękujemy i do zobaczenia na scenie „Bogusławskiego” :)

Dzieci z gr. Różyczki odwiedziły gabinet „Kruk-Wet” pana Krzysztofa Krukowskiego, który jest weterynarzem, ale prowadzi także sklepik z jedzeniem i akcesoriami dla zwierząt przy ulicy Podmiejskiej. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie, ciekawe histrie o zwierzętach oraz możliwość obejrzenia sprzętu weterynaryjnego.

 

Dziś gościliśmy wolontariuszkę z kaliskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt panią M. Woldańską z suczką Tolą. Cała społeczność przedszkolna włączyła się w akcję pomocy dla zwierząt przebywających w schronisku, zorganizowaliśmy zbiórkę karmy:mokrej i suchej (nie zabrakło także psich łakoci) oraz koców, kołder, materacy i zabawek dla zwierząt.
Kaliskie schronisko przyjmuje tylko zwierzęta bezdomne z obrębu miasta, zapewniając im poza codzienną pielęgnacją, opiekę lekarsko-weterynaryjną oraz zabiegi profilaktyczne tj. odrobaczanie, odpchlanie, odkleszczanie, szczepienia ochronne, sterylizacje oraz kastracje, a także trwałe oznaczanie identyfikacyjne metodą czipów.
Wszystkie psy ze schroniska czekają na swoich właścicieli. Może właśnie Ty znajdziesz tam swojego przyjaciela?

 

Współpraca przedszkola z gimnazjum polega na świadomym i wzajemnym angażowaniu obu środowisk w podejmowane działania w celu ukazania realizowanej tematyki, projektów, programów, akcji, kampanii czy zainteresowań. Wizycie w gimnazjum towarzyszyła realizacja programu „Bądźmy zdrowi, wiemy- więc działamy” odbywająca się pod kierunkiem nauczycielki wych. fizycz.- Magdaleny Kowalczyk. Przedszkolaki wspólnie z gimnazjalistami przygotowywały zdrowe kanapki i sałatkę owocową a na zakończenie spotkania przedstawicielki Sanepidu biorące udział w zajęciu wręczyły dzieciom drobne upominki. Natomiast podczas spotkania z młodzieżą w przedszkolu maluchy dowiedziały się jak święta Bożego Narodzenia obchodzone są w innych krajach i skąd pochodzi Święty Mikołaj. Spotkanie przygotowała i realizowała nauczycielka Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu – Monika Polińska. Serdecznie dziękujemy :)

 

W ramach akcji Minister Edukacji „Rok Szkoły Zawodowców” przyjęlismy zaproszenie pani mgr Marioli Jatczak nauczycielki zawodu fryzjerstwa z Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru przy ul. Wąskiej i postanowiliśmy sprawdzić jak uczy się młodzież zawodu fryzjera :)mogliśmy obejrzeć przedmioty niezbędne do wykonywania tego zawodu, czyli suszarki, wałki, szczotki do włosów, różne rodzaje nożyczek, grzebieni, maszynki do strzyżenia, etc. Popularnością cieszył się fotel z „myjką” – takiego nikt nie ma w domu. Niektóre dziewczynki zdecydowały się na szybką zmianę wizerunku, toteż fryzjerka wyczarowała im nowe uczesanie. Ciekawe, czy rodzice poznają swoje dzieci?

„Złoty promyczek” przedstawienie aktorów kaliskiej sceny

 

Przedszkolaki, podczas wycieczki, miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku.

 

Wizyta Straży Miejskiej

 

Dziś gościliśmy w kaliskiej telewizji @Mazing- to tu powstaje Magazyn Miejski, dzięki któremu na bieżąco jesteśmy informowani co nowego w Kaliszu i regionie. Dzieci mogły zobaczyć jak powstaje materiał do telewizji „od kuchni” oraz poznać pracę dziennikarza i prezentera. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie

 

Tatuś Klaudii i Alicji pan Marcin Świeć przybliżył dziś dzieciom zawód żołnierza. Wszystkie przedszkolaki ( i nie tylko) chętnie angażowały się w zadania powierzone przez pana Marcina. Było mnóstwo śmiechu ale nie zabrakło też pouczających instrukcji i komend. Serdecznie dziękujemy

 

W ramach wolontariatu nauczycielka Monika Polińska oraz młodzież z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu odwiedzili dziś nasze przedszkolaki, które wysłuchały fragmentów „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza.

 W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym odbył się w naszym przedszkolu pokaz papug i kanarków przygotowany przez przedstawicieli Kaliskiego Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Egzotycznych. Dzieci mogły obejrzeć te piękne kolorowe ptaki a nawet dotknąć i pogłaskać. Hodowcy ciekawie opowiadali o upodobaniach tych ptaków, co lubią jeść i jak należy je pielęgnować. To była bardzo ciekawa i pouczająca lekcja dla nas wszystkich :)

W naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Kaliskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt „Help Animals”. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się na czym polega działalność Stowarzyszenia i jak pomagać czworonogom potrzebującym pomocy. Po spotkaniu odbyło się przekazanie darów przygotowanych przez rodziców i dzieci w formie: karmy dla zwierząt, środków czystości, kocy, poduszek i środków do pielęgnacji zwierząt.

Dzieci z grupy Maki i Różyczki odwiedziły Państwową Straż Pożarną w Kaliszu. Strażacy opowiedzieli przedszkolakom o swojej pracy, zapoznali ze sprzętem używanym do ratowania ludzi w wypadkach samochodowych, z sprzętem do gaszenia pożarów. Każde chętne dziecko mogło przymierzyć hełm i umundurowanie strażackie. Najwięcej emocji wzbudziła jazda podnośnikiem hydraulicznym. Ta wizyta poprzez poznawanie urządzeń służących do gaszenia pożaru oraz zapoznaniem z pracą strażaka, wzbogaciła wiedzę dzieci o wiadomości na temat ochrony przeciwpożarowej. Po wizycie w straży dzieci przyznały zgodnie, że ten zawód bardzo się im podoba. Kto wie może któryś z nich zostanie strażakiem?

 

 

Współpraca ze Żłobkiem nr 4 w Kaliszu w ramach akcji Ministra Edukacji „ćwiczyć każdy może „. Nasza placówka stara się o zdobycie tytułu „Przedszkolaw ruchu”, dlatego do wspólnych ćwiczeń zaprosiliśmy dzieci z zaprzyjaźnionego żłobka. Razem bawiliśmy się przy muzyce, tańczyliśmy i pląsaliśmy, ale nie zabrakło także ćwiczeń ogólnorozwojowych. To był bardzo aktywnie spędzony dzień pełen wrażeń i dziecięcej radości.

 

Przedstawicielka firmy ENERGA w Kaliszu odwiedziła przedszkolaków starając się odpowiedzieć na ich trudne pytania: skąd się bierze prąd? czy można go dotknąć? jak go się przesyła? Nie zabrakło także wielu doświadczeń i eksperymentów oraz konkursu dla maluchów z nagrodami. Dzieci które wyniosły ze spotkania spory zasób wiedzy praktycznej otrzymały w prezencie elektryczne wiatraczki.

 

W ramach współpracy z Gimnazjum nr 9 w Kaliszu odbyły się w naszej placówce zajęcia z zakresu profilaktyki zdrowia „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”. Młodzież gimnazjalna pod kierunkiem nauczycielki Moniki Polińskiej przygotowała wierszyki znanych polskich poetów o owocach i warzywach. Przedszkolaki chętnie wymieniały znane im naturalne „witaminki” określając ich kształt, kolor i smak. Ekspertami podczas tego spotkania były przedstawicielki SANEPIDu w Kaliszu, które w ramach podziękowań przygotowały dla wszystkich uczestników drobne upominki.

 

Współpraca z Zespołem Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu przy ulicy Wąskiej zaowocowała wizytą uczennic, które w przyszłości chcą zostać fryzjerkami. Pod kierunkiem nauczycielki Marioli Jatczak powstały piękne, wiosenne stylizacje z obowiązkowymi kwiatami a nasze małe modelki i modele byli zachwyceni. Teraz już wiemy, że wizyta u fryzjera to relaks.

 

Pani Joanna i pani Sylwia, które na co dzień  pracują w Zakładzie Karnym w Kaliszu odwiedziły maluchy w naszym przedszkolu. Pretekstem do spotkania była pogadanka na temat przestrzegania norm społecznych i moralnych panujących w grupie dziecięcej. Okazało się, że przedszkolacy doskonale wiedzą, że należy przestrzegać ustalonych zasad i stosować się do przyjętych wspólnie reguł.

 

Przedszkolaków z grupy Słoneczniki odwiedzili przedstawiciele POCZTY POLSKIEJ.SA by pokazać dzieciom w formie zabawy jak należy wypełniać poprawnie druki chcąc wysłać paczkę, list czy przesyłkę.Maluchy mogły obejrzeć także strój pocztowca oraz przymierzyć czapkę czy założyć dużą, skórzaną torbę na listy. Zebrani przekonali się jak trudny a zarazem pożyteczny jest zawód pocztowca.

Dzieci z gr. Margaretki wzięły udział w niezwykle ciekawej i pouczającej lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez Panią bibliotekarkę. Przedszkolacy dowiedzieli się co to jest księgozbiór, jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką, co należy zrobić aby móc korzystać z biblioteki oraz co najważniejsze, jak szanować i dbać o książki zarówno te własne jak i wypożyczone.

 

Copyright © 2013. All Rights Reserved. Zaloguj